همه چیز درباره مارکتینگ و بازاریابی

نکاتی درباره کسب و کارهای کوچک

1- چند درصد از کسب و کارهای کوچک شکست می خورند؟

حدود 20 درصد از کل کسب و کارهای کوچک فقط 2 سال به کار خود ادامه می‌دهند، 45 درصد آن‌ها 5 سال و 65 درصد از آن‌ها فقط تا ده سال می‌توانند کار کنند. در این بین فقط 25 درصد از کل کسب و کارها هستند که می‌توانند تا 15 سال دوام بیاورند.

2- چیزی که راجع به ریسکی بودن رستوران‌داری شنیدید حقیقت ندارد.

شاید شنیده باشید که رستوران‌داری خطرناک است و سرنوشت آن تعطیل شدن و ضرر دادن است. آماری که اغلب به گوش می‌رسد این است که 60٪ رستوران‌ها ظرف یک سال تعطیل می‌شوند.

اما طبق مقاله‌ای که در سال 2005 منتشر شد، رقم 60٪ تعطیلی رستوران‌ها مربوط به سه سال اول کار است، نه سال اول (آمار منتشر شده توسط SBA). اما دلیل این نرخ بالای تعطیلی چیست؟ یکی از مهم‌ترین دلایل بالا بودن این نرخ، کمبود سرمایه اولیه است. معمولا سرمایه گذارها روی این کسب و کارها سرمایه گذاری نمی‌کنند و سرمایه اولیه افراد هم معمولا در برابر شرایط سخت و دشوار نمی‌تواند از صاحبان کسب و کار حمایت کنند.

3- شایع ترین دلیل شکست کسب و کارهای کوچک چیست؟

طبق مطالعه‌ای که بانک ایالات متحده انجام داده است، 82 درصد از مشاغل شکست خورده، مشکلات جریان نقدینگی را عامل شکست خود عنوان کردند.(منبع) به یاد داشته باشید که جریان نقدینگی فقط به معنای حجم ورود و خروج سرمایه نیست، شما باید مدیریت زمان را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر روش پرداخت مشتریان را بر اساس سیستم دریافت چک بانکی اداره می‌کنید و چک‌های شما تا قبل از سررسید پرداخت وامی که از بانک گرفتید پرداخت نمی‌شوند، ممکن است با مشکل جریان نقدینگی مواجه شوید.

مشاغل فصلی (مانند شرکت‌های گردشگری) نیز می‌توانند با این مشکل روبرو شوند. برای اطمینان از به مشکل نخوردن کسب و کار در فصل‌هایی که جریان ورودی سرمایه کمتر است، تهیه طرح تجاری و تجزیه و تحلیل جریان نقدینگی بسیار مهم است. استخدام یک حسابدار می تواند این مشکل شما را تا حد خوبی پوشش دهد.

4- چالش‌های اصلی در مدیریت یک کسب و کار کوچک چه مواردی هستند؟

نبود ثبات اقتصادی، هزینه بیمه درمانی کارمندان و کاهش درآمد از سمت مشتریان دلایل اصلی شکست اکثر کسب و کارهای کوچک هستند. با این وجود، بیشتر صاحبان مشاغل نسبت به آینده کار خود بسیار خوش‌بین هستند. 75٪ آن‌ها اظهار می‌کنند که مطمئن هستند در سال جدید نسبت به سال قبل پیشرفت خواهند کرد.(منبع)

 

 

5- مشکل جذب سرمایه اولیه

جذب سرمایه اولیه برای برخی از کسب و کارها یک مشکل بزرگ به حساب می آید. 27٪ از صاحبان مشاغل مورد بررسی NSBA ادعا کردند که قادر به دریافت بودجه مورد نیاز برای شروع کار خود نیستند.(منبع) برای این دسته از مشاغل، بیشترین تاثیر کمبود بودجه، جلوگیری از توسعه کسب و کار (به ویژه برای مشاغل تحت مالکیت زنان و اقلیت‌ها) است. حتی گاهی اوقات این مشکل آن‌ها را مجبور به اخراج کارمندان و کوچک‌تر کردن کسب و کارشان نیز می‌کند.

6- فروش فیزیکی و سنتی

بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط با محدودیت‌های ناشی از فروش سنتی دست و پنجه نرم می‌کنند. آنلاین کردن تجارت معمولا نیاز به هزینه‌های اضافی مانند جذب نیروهای متخصص برای ایجاد یک فروشگاه آنلاین و پشتیبانی از آن، تولید محتوای روزانه و مستمر، عکاسی، طراحی، بازاریابی و دیگر موارد مربوط به راه اندازی خط فروش آنلاین را دارد.

یکی از راه‌حل‌ها برای خرده فروشی‌ها و کسب و کارهای B2C همکاری با فروشگاه‌های آنلاین بزرگ و تامین محصول برای آن‌هاست. فروشگاه‌های آنلاینی مانند دیجی کالا، ایمالز و دیگر فروشگاه‌های مشابه. کسب و کارهای B2B و عمده فروشی‌ها نیز می‌توانند فروشگاه خود را در بستر فروش آنلاین گروه هزاران ثبت کنند و به صورت رایگان خط فروش آنلاین خود را راه اندازی کنند.

7- هزینه بالای اجاره مغازه و فروشگاه

یکی دیگر از مشکلاتی که کسب و کارهای کوچک با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نرخ اجاره‌بهای مغازه است. طبق گزارش اقتصاد آنلاین، نرخ اجاره‌بها در تهران می‌تواند تا ماهی 300 میلیون نیز افزایش پیدا کند. این رقم‌ها باعث شده است که کسب و کارهای سیار نیز بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار شوند.

در ایران نیز می‌توانید با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر نسبت به رهن یا اجاره یک مغازه، فروشگاه سیار خود را تجهیز کنید و شروع به کار کنید. برای خرید و تجهیز فروشگاه سیار خود نیز می‌صتوانید با برندهایی مثل آفاکو همکاری کنید.

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.