معرفی بانوان موفق

آنگلا مرکل : قدرتمندترین زن دنیا

آنگلا مرکل از لحظه ورود به دفتر نخست وزیری آلمان در سال 2005، ساختارهای سیاسی این کشور را متحول کرد. دستاوردهای مرکل در سیاست های داخلی و خارجی آلمان باعث شده است که مجله معتبر فوربس بارها او را به عنوان قدرتمندترین زن دنیا انتخاب کند. در این مقاله به چند مورد از چرایی اهدای این لقب به او خواهیم پرداخت.

1- روحیه قدرتمند

آنگلا مرکل اکنون در چهارمین دوره نخست وزیری خود است و این مسئله یک جنبه تاریخی دارد؛ نه فقط به این دلیل که او و کشورش در اوج قدرت خود قرار دارند، بلکه به این دلیل که “کنراد آدنوئر” تنها نخست وزیر پیش از او است که به اندازه او در این مقام قرار داشته است. “هلموت کهل” و “هلموت اشمیت” توانستند به مدت زمان حضور مرکل در دفتر نخست وزیری نزدیک شوند اما هیچکدام از آن ها نتوانستند موضع قدرت خود را به اندازه ای که او در واپسین سال های صدارت خود بر آلمان دارد، حفظ کنند. نام او به عنوان رهبری که سال های بسیاری توانست در راس هرم قدرت یکی از کشورهای ابرقدرت جهان بماند و محبوبیت خود نزد مردم را نیز از دست ندهد، در تاریخ اروپا و جهان ثبت خواهد شد.

2- بحران اروپا و ارزش یورو

از مرکل به عنوان “رهبر غیرعلنی اروپا” يا “تصميم گيرنده نهایی” نام برده می شود. او اين شانس را داشته است كه اين نقش را در زمان وقوع بحران ارزش يورو، به خصوص هنگام بروز مشکلات مالی يونان، تقويت كند. اصرار او بر تحمیل تدابیر ریاضتی و اصلاحات به سبک آلمانی به بقیه کشورهای اروپا به جای تن دادن به فشارهای مداوم برای سرریز بازار با حداکثر سرمایه، متحدانی به ویژه از جنوب اروپا برای او به همراه داشت. اما باید ثابت قدمی او در زمان وقوع بحران های جدی را تحسین کرد. بدون وجود بحران او ممکن است مانند هر رهبر موفق دیگری باشد اما مدیریت بحران های بزرگ و کوچک داخلی و خارجی توانسته است او را تبدیل به یکی از قدرتمندترین انسان های زنده در دنیا کند.

اعلامیه مرکل مبنی بر اینکه “اگر یورو شکست بخورد، اروپا شکست می خورد”، به بهترین شکل توانست تعهد او نسبت به اروپا را بیان کند. هشت سال پس از تصدی پست نخست وزیری بزرگترین چالش “کنراد آدنوئر”، معاهده رم بود. برای “هلموت کوهل”، اتحاد آلمان شرقی و غربی و ادغام آن با اروپا بود. برای مرکل، بزرگترین چالش بحران اروپا و یورو بود. شکست یا موفقیت اروپا در گذر از بحران، تا حد زیادی به مرکل بستگی داشت؛ به همین دلیل او بحران اروپا را در مرکز برنامه های سومین دوره نخست وزیری خود قرار داد.

3- اقتصاد

در حالی که اکثر رهبران دیگر اروپا با وقوع بحران مالی کارشان به پایان رسید، مرکل در طی آن شکوفا شد. وی با معرفی بسته های محرک اقتصادی و کوتاه کردن ساعات کاری، که به موجب آن کارگران کمتر کار می کردند اما درآمد آنها بیشتر از طرف دولت بود و نه کسب و کارشان، در زمان بحران اقتصادی جهانی از رکود طولانی مدت جلوگیری کرد. در نتیجه، آلمان در زمانی که بقیه کشورها در بحران بودند، رونق گرفت. همچنین استفاده از شرایط دیگر مانند بهره کم برای اوراق قرضه و موقعیت قوی آلمان به عنوان صادر کننده نیز توانست به این کشور کمک کند.

4- انرژی های تجدیدپذیر و گرمایش زمین

اندکی پس از فاجعه فوکوشیما، مرکل در بیانیه ای شگفت آور اعلام کرد که او کار 8 راکتور هسته ای از 17 راکتور فعال آلمان را متوقف می کند و سایر آن ها را نیز تا سال 2022 از رده خارج می کند. این طرح بخشی از پروژه انتقال طولانی مدت به منابع انرژی جایگزین بود. مرکل بعد از ارائه این طرح، حمایت قابل توجهی در سطح ملی و بین المللی به دست آورد و جایگاه آلمان را به عنوان یک رهبر جهانی در اصلاح الگوی مصرف انرژی و مقابله با گرمایش کره زمین تقویت کرد.

5- حداقل دستمزد

اگرچه این طرح توسط شرکای ائتلافی او یعنی سوسیال دموکراتها ارائه شد اما هنوز هم اعتبار آن برای مرکل در نظر گرفته می شود. در این طرح که پس از سالها فعالیت و تلاش برای رفع بی عدالتی اجتماعی انجام شد، حداقل دستمزدی عادلانه برای کارگران تعیین شد. نرخ 8.50 یورو در ساعت در تاریخ اول ژانویه 2015 معرفی شد و به گفته طرفداران آن، به مقابله با رشد شکاف های اجتماعی و مقابله با افزایش نابرابری دستمزد کمک شایانی کرد.

سخن پایانی

“کاری که هیتلر نتوانست با تانک هایش انجام دهد را مرکل با بانک هایش انجام داد”

یانیس واروفاکیس، وزیر اسبق اقتصاد یونان

آنگلا مرکل نه تنها یکی از قدرتمندترین رهبران آلمان بلکه یکی از قدرتمندترین و تاثیرگذارترین سیاستمداران تاریخ است. مرکل برای بسیاری از زنان و دختران در سراسر جهان تبدیل به یک الگوی بی نظیر شد. او توانست ثابت کند در دنیایی که مردان آن را برای خود می دانند هم می شود به عنوان یک زن به راس هرم قدرت رسید و تبدیل به یکی از مهره های اصلی شد. مرکل امسال هم پس از سال های متوالی، با انتخاب مجله فوربس به عنوان قدرتمندترین زن و چهارمین فرد قدرتمند جهان انتخاب شد تا ثابت کند که هیچ چیز نمی تواند جلوی تلاش های او برای ایجاد دنیایی با ثبات تر و برابرتر برای زنان و مردان بگیرد.

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.