همه چیز درباره مارکتینگ و بازاریابی

همه چیز درباره ATL، BTL و TTL مارکتینگ

بازاریابان معمولا به دو روش فعالیت های تبلیغاتی خود را انجام می دهند. آنها یا محصول را برای کل بازار تبلیغ می کنند و یا بخشی از افراد را هدف قرار می دهند و برای آن ها تبلیغ می کنند. امروزه، این استراتژی های بازاریابی به دو دسته مجزا تقسیم می شوند؛ فعالیت های بالاتر از خط (ATL) و زیر خط (BTL).

با تغییرات مداوم زندگی مردم و نیازهای آن ها، بازاریاب ها باید راهی برای رفع این نیازهای جدید و تغییر یافته پیدا کنند. فعالیت های بازاریابی از طریق “میان خطی (TTL)”، به بازاریابان کمک می کند تا از یک رویکرد یکپارچه برای تبلیغ همزمان محصول برای کل بازار و مشتریان هدف استفاده کنند.

 

تبلیغات بالاتر از خط (َAbove The Line, ATL)

استراتژی های تبلیغاتی ATL بر تبلیغ محصولات در کل بازار متمرکز هستند. همه پیام های تبلیغاتی در این استراتژی بدون هدف هستند؛ به این معنی که آن ها روی یک گروه خاص از افراد متمرکز نیستند و پیامی که مخابره می کنند شخصی سازی نشده است. ایده ای که پشت این استراتژی وجود دارد، ایجاد آگاهی نسبت به یک محصول یا برند در بین تعداد زیادی مخاطب است. هدف بازاریابان از این تبلیغات، تشویق مشتریان به بازدید از فروشگاه های حضوری و جستجوی محصول یا برند در فضای آنلاین است. این استراتژی به شرکت ها کمک می کند که بخش بزرگی از افراد نام برند آن ها را بشنوند و در نهایت تعداد بیشتری از آن ها تبدیل به مشتریان بالفعل شوند.

 

رسانه های مورد استفاده در بازاریابی “ATL”

  • تلویزیون: کمپین های تبلیغاتی تلویزیونی در سطح منطقه ای یا ملی
  • رادیو: پخش تبلیغاتی صوتی در کانال های استانی یا کشوری رادیویی
  • رسانه های چاپی: انتشار پیام های تبلیغاتی در روزنامه ها، مجلات، مقالات و دیگر رسانه های چاپی
  • تبلیغات محیطی: انتشار تصاویر محصول و پیام های تبلیغاتی در بیلبوردهای سطح شهر و دیگر روش های محیطی

 

تبلیغات پایین تر از خط (Below The Line, BTL)

فعالیت های بازاریابی در این استراتژی بیشتر هدفمند و متمرکز بر بخش خاصی از بازار هستند و به سمت گروه های مشخصی از مشتریان نشانه می روند. بازاریاب ها در این استراتژی با در نظر گرفتن مشخصات دموگرافیک (سن، جنسیت، محل زندگی و…) و روانشناختی مشتریان بالقوه، کمپین های تبلیغاتی خود را طراحی می کنند. بدین شکل تبلیغات هدفمند و با تمرکز بر تعداد محدودتری از افراد با حداقل یک فاکتور مشترک شکل می گیرند.

مهمترین مزیت تبلیغات BTL این است که آمار و نتایج کمپین به راحتی قابل پیگیری است. نرخ بازگشت سرمایه یا ROI نیز در این استراتژی بالاتر است. علاوه بر این، می توان فاکتورهای مشترک بین افراد را در این کمپین ها بررسی کرد و بودجه بیشتری را به هدف قرار دادن گروهی از افراد که بیشترین بازدهی را نشان دادند اختصاص داد.

 

رسانه های مورد استفاده در بازاریابی “BTL”

  • بازاریابی مستقیم: ارسال اس ام اس و ایمیل تبلیغاتی، استفاده از شبکه های اجتماعی و…
  • اسپانسرینگ: حمایت مالی از رویدادها و نمایشگاه ها و دیگر مراسم های گروهی
  • روابط عمومی: برگزاری مصاحبه های خبری، سخنرانی و سمینارهای مربوط به حوزه فعالیت و…
  • تبلیغات درون فروشگاهی: اجرای تابلوهای تبلیغاتی برای فروشگاه ها، پخش تراکت در مغازه ها، اهدای نمونه های رایگان از محصولات و…

 

 

تبلیغات روی خط (Through The Line, TTL)

تبلیغات TTL شامل یک رویکرد یکپارچه است که در آن هر دو استراتژی ATL و BTL ترکیب می شوند. هدف تبلیغات در این استراتژی، دستیابی به یک بخش کلی از بازار و همچنین برقراری ارتباط با مشتریان خاص است. با توجه به اینکه در این استراتژی از هر دو فعالیت ATL و BTL استفاده می شود ، تمام استراتژی های TTL منجر به آگاهی از برند و یادآوری برند می شوند.

چالش عمده در بازاریابی TTL، هزینه مربوط به اجرای کمپین های تبلیغاتی مختلف است. معمولاً فقط شرکتهای بزرگ یا دارای امنیت مالی هستند که می توانند فعالیتهای TTL را با موفقیت پیاده سازی کنند.

 

رسانه های مورد استفاده در بازاریابی “TTL”

  • بازاریابی 360 درجه: استفاده از رسانه های مورد استفاده در هر دو استراتژی ATL و BTL. برای مثال پخش تبلیغات تلویزیونی به همراه چاپ تبلیغات در مجلات.
  • دیجیتال مارکتینگ: پخش بنرهای آنلاین در وبسایت های مختلف، بازاریابی در شبکه های اجتماعی(اینستاگرام مارکتینگ، لینکدین مارکتینگ و…)، اشتراک گذاری مقالات مرتبط در بلاگ

 

سخن پایانی

در بحث بازاریابی هیچ رویکرد واحدی وجود ندارد. در حالی که فعالیت های ATL ممکن است برای برخی از شرکت ها مفید باشد ، ممکن است دیگر کسب و کارها نیاز به تکمیل آن با بازاریابی BTL داشته باشند تا به نتیجه مورد نظرشان برسند. همه چیز بستگی به این دارد که بازاریابان چقدر بازار را دنبال می کنند و آن را تحلیل می کنند.

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.