همه چیز درباره مارکتینگ و بازاریابی

استراتژی های تولید محتوا در کمپانی های بزرگ آمریکایی

بازاریابی محتوا؛ کمپانی های بزرگ دنیا چگونه از آن برای سودآوری استفاده می کنند

بخش نخست

در اینستاگرام در حال دیدن پست ها هستید که یک ‌دفعه به پستی بر می ‌خورید که عکس و عنوان جذابی دارد و کپشن آن هم برای تان جالب است. مکث می کنید و پست را کامل می خوانید و بعد به آی دی نگاه می کنید تا ببینید اسم صفحه‌ای که این پست مفید را بارگذاری کرده چیست. در کمال تعجب می بینید صفحه‌ای است که کالایی را برای فروش به مشتری تبلیغ می کرده و امروز یک محتوای جذاب و تأثیرگذار را لابه‌لای عکس کالاهایش پست کرده است. کاری که این صفحه انجام داده به زبان ساده، بازاریابی محتواست.

اما چه دلیلی دارد که یک صفحه که هدفش فروش کالا یا ارائه خدمات است، برای مخاطبانش محتوایی تولید کند که مستقیم به فروش کالا منجر نمی شود؟ پاسخ ساده است؛ در دنیای ارتباطات گسترده‌ی امروز که رقابت برای ارائه خدمات و کالاها فشرده است تنها با تبلیغ مستقیم نمی توان کالا یا خدمات را فروخت و یکی از راهکارهای فروش بازاریابی محتواست. در یک کلام، بازاریابی یعنی محتوای مورد نیاز مخاطب را تولید کنیم و به رایگان در اختیارش قرار دهیم. حتماً می پرسید آیا کار به همان سادگی است که در بالا به آن اشاره کردیم؟ قطعاً نه. بازاریابی محتوا کاری است تخصصی که شرکت ها و برندهای بزرگ، برای آن ارزش فراوانی قائل هستند و بودجه های زیادی برای آن پرداخت می کنند. جالب است بدانید بیش از 80 درصد کسب وکارهای اینترنتی برای افزایش رتبه ‌ی گوگل و سئوی سایت خود، از بازاریابی محتوا کمک می گیرند.

 

تجربه شرکت ها و کمپانی های بزرگ دنیا در حوزهبازاریابی محتوا می تواند به ما نشان دهد که چگونه باید از محتوا که امروز تنها به متن محدود نمی شود، برای جذب مخاطبان و تبدیل آن ها به مشتری استفاده کنیم. در ادامه ضمن معرفی مدل های مختلف بازاریابی محتوا، شرکت های موفق در همان مدل را معرفی می کنیم تا در تجربه آن ها شریک شوید و ایده بگیرید.

بازاریابی محتوا از طریق وبلاگ‌نویسی

سنگ‌بنای بازاریابی محتوا با وبلاگ‌ نویسی گذاشته شد. وبلاگ ها از ابتدای تولدشان تا امروز، روند رو به رشدی داشته‌اند و از حد دل‌نوشته ها و خاطرات یک شخص فراتر رفته‌ و بیش‌تر کسب‌ و کارها به آن روی آورده‌اند.

شما می توانید یک وبلاگ داشته باشید و در آن، محتوای مورد نیاز مخاطبان را بارگذاری کنید و به رایگان در اختیار آن ها قرار دهید. برای جذب بیشتر مخاطب هم می توانید محتوای وبلاگ خود را از طریق شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید و افراد را به دیدن وبلاگ‌تان ترغیب کنید.

برخی شرکت ها از این فرصت به بهترین شکل استفاده کرده‌اند که در ادامه، آن ها را معرفی می کنیم.

استراتژی شرکت Buffer

شرکت “بافر” برای تولید محتوا، استراتژی خاصی داشت. در گام اول وبلاگ خود را راه انداخت و در ادامه محتوای زیادی تولید کرد و آن ها را در سایت های پرمخاطب به اشتراک گذاشت. این کار باعث شد همان ابتدا “بافر” به رقم بازدید 100هزار نفر دست یابد.

“بافر” در وب‌سایت خود برای کسانی که به دنبال جذب مشتری بودند، محتوا تولید کرد؛ محتواهایی که این شرکت تولید می کرد از حیث کیفیت و میزان اشتراک‌گذاری در زمان خود بی سابقه بود.

در حال حاضر “بافر” چهار وبلاگ دارد و یک برند شناخته‌شده و قابل اعتماد است که یک میلیون دنبال‌کننده در شبکه های اجتماعی دارد.

استراتژی محتوای شرکت Hubspot

“هاب اسپات” یک شرکت توسعه‌دهنده نرم‌افزاری چندمیلیون دلاری است که در وبلاگ‌نویسی سرآمد است. آن ها هم برای تولید محتوا از استراتژی خاصی پیروی می کنند. هاب اسپات محتوایی تولید می کند که برای مخاطب مهم است و برای این کار از کتاب های الکترونیکی کمک می گیرد. اشتراک‌گذاری محتواهای آموزشی در سایت “Inbound.org” که در ماه حدود 321هزار بازدیدکننده دارد، اقدام دیگری است که “هاب اسپات” برای بهتر دیده شدن و ارتقای اعتبار، انجام می دهد.

آن ها از شبکه اجتماعی پرطرف‌داری مثل “فیس‌بوک” (Facebook) هم غافل نشدند و برای آن محتوای ویدیویی تولید کردند و مخاطبان خود را از لینکدین (LinkedIn) به فیس بوک هدایت کردند.

شرکت Rip Curl

شرکت”Rip Curl”، طراح و تولیدکننده لباس های ورزشی است. این برند یکی از موفق‌ترین نمونه های بازاریابی محتوا در دنیای تجارت است که اعتبارش را از انتشارات آن‌لاین خود با نام The Search گرفته است. در بخش جستجوی این سایت می توانید تصاویر و سبک زندگی ای را که افراد به اشتراک گذاشته‌اند مشاهده کنید. این شرکت با بیش از 100هزار کاربر یوتیوب و 2میلیون فالوور فیس‌بوک، یک نمونه عالی برای پاسخ به این پرسش است که؛ چگونه می توان با انتشار محتوای مورد علاقه مخاطبان به افزایش مشتری و ارتقای شغلی دست یافت؟

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.