آموزش و تکنولوژی

برون سپاری چیست و چگونه باید انجام شود؟

برون سپاری به معنای استخدام نیروهایی است که در محل شرکت شما حضور ندارند و خارج از شرکت شما برخی از کارهایی که معمولا نیروهای رسمی انجام می دهند را برعهده می گیرند. برون سپاری روشی است که معمولاً توسط شرکت ها به عنوان اقدامی برای کاهش هزینه ها انجام می شود. برون سپاری می تواند طیف گسترده ای از کارها را تحت پوشش قرار دهد؛ از پشتیبانی مشتریان تا خط تولید و مدیریت شبکه های اجتماعی.

برون سپاری برای اولین بار در سال 1989 به عنوان یک استراتژی تجاری شناخته شد و در طول دهه 1990 به بخشی جدایی ناپذیر از اقتصاد تجاری تبدیل شد. برون سپاری از همان سال ها نیز در بسیاری از کشورها مورد مناقشه بوده است. مخالفان برون سپاری استدلال می کنند که این امر باعث از دست رفتن مشاغل ثابت با امنیت شغلی بالا، به ویژه در بخش تولید شده است. حامیان برون سپاری نیز می گویند این کار انگیزه ای برای صاحبان مشاغل و شرکت ها است که در بخش هایی که بیشترین کارآیی را دارند بودجه بیشتری اختصاص دهند. آن ها همچنین اعتقاد دارند که برون سپاری به حفظ ماهیت اقتصادهای بازار آزاد در مقیاس جهانی کمک می کند.

درک مفهوم برون سپاری

برون سپاری می تواند به کسب و کارها کمک کند که بودجه ماهانه برای پرداخت حقوق نیروی کار ثابت را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این کار همچنین می تواند کمک شایانی به فرایند تیم سازی کند. یکی از روش های برون سپاری، کار کردن با شرکت هایی است که خدمات شرکتی ارائه می دهند.

علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، شرکت ها می توانند برای تمرکز بیشتر بر جنبه های اصلی کارشان، از استراتژی برون سپاری استفاده کنند. برون سپاری فعالیت های غیر اصلی می تواند کارایی و بهره وری شرکت را بهبود بخشد؛ زیرا باعث می شود که نیروی بخش های مستقر در شرکت روی کیفیت محصولات و خدمات متمرکز شود. این استراتژی همچنین ممکن است به واکنش سریع تر به مشکلات پیش آمده، افزایش سرعت توسعه کسب و کار، افزایش رقابت در یک صنعت و کاهش هزینه های عملیاتی منجر شود.

نمونه هایی از برون سپاری

بزرگترین مزیت برون سپاری، مدیریت زمان و صرفه جویی در هزینه است. یک تولید کننده رایانه های شخصی ممکن است اجزای داخلی ماشین آلات خود را از شرکت های دیگر خریداری کند تا در هزینه های تولید صرفه جویی کند. یک شرکت حقوقی ممکن است با استفاده از یک ارائه دهنده خدمات ابری، پرونده های خود را در فضای ابری ذخیره و از آن ها نسخه پشتیبان تهیه کند. بنابراین برون سپاری به شرکت ها این امکان را می دهد که بدون هزینه کردن رقم های هنگفت، به این خدمات دسترسی داشته باشد.

یک شرکت کوچک ممکن است تصمیم بگیرد که امور مالی را به یک شرکت حسابداری واگذار کند؛ زیرا انجام این کار ارزان تر از استخدام یک حسابدار ثابت با حقوق بالا است. سایر شرکت ها نیز برون سپاری کارهای اداری مربوط به منابع انسانی، مانند حقوق و دستمزد و بیمه درمانی کارمندان را مفید می دانند. در صورت استفاده صحیح از این مدل تجاری، برون سپاری یک استراتژی موثر برای کاهش هزینه های کلی است و حتی می تواند یک برتری تجاری نسبت به رقبا برای یک کسب و کار فراهم کند.

معایب برون سپاری

برون سپاری معایبی نیز دارد. امضای قرارداد با شرکت های دیگر برای برون سپاری بخش های مختلف ممکن است به وقت و تلاش بیشتری نسبت به استخدام یک نیروی تمام وقت نیاز داشته باشد. در مواردی نیز ممکن است تهدیدهای امنیتی برای شرکت اتفاق بیافتد. این اتفاق در صورتی رخ می دهد که  طرف دیگر به اطلاعات محرمانه شرکت دسترسی داشته باشد و بخواهد از آن سو استفاده کند. حتی ممکن است عدم هماهنگی بین شما و طرف دیگر باعث بروز مشکل و ایجاد تاخیر و وقفه در عملیات سازمان شود.

موارد خاص

برون سپاری بین المللی می تواند به شرکت ها کمک کند تا از تفاوت هزینه ی نیروهای کار و تولید در کشورهای مختلف بهره مند شوند. پایین بودن حقوق نیروهای کار و هزینه های تولید در یک کشور دیگر ممکن است باعث شود که یک کسب و کار برخی یا تمام فعالیت های خود را به منظور افزایش سودآوری و رقابت در حوزه فعالیتش، به کشور ارزان تری منتقل کند. بسیاری از شرکت های بزرگ، مراکز داخلی خدمات مشتریان خود را حذف کرده اند و آن را به نیروهای ارزان قیمت مستقر در کشورهای کم هزینه سپرده اند.

سخن پایانی

پیدا کردن نیروهای ماهر و در عین حال با حقوق مناسب یکی از اولین چالش های کارآفرینان در هنگام شروع یک کسب و کار است. برون سپاری یک گزینه بسیار مقرون به صرفه به خصوص برای کسب و کارهای کوچک و نوپا است که توان استخدام نیروهای باتجربه و پرداخت حقوق های بالا به آن ها را ندارند. البته در نظر داشته باشید که بسیاری از کسب و کارهای موفق جهانی نیز بخش هایی از کار خود را برون سپاری می کنند. برای مثال شرکت اپل خط تولید خود را در کشور چین و بسیاری از خطوط هواپیمایی بخش خدمات مشتریان خود را به کشورهای هند و پاکستان منتقل کرده اند و از این طریق به میزان زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کرده اند. در ایران نیز سرویس های مختلفی مانند وب سایت پونیشا و پارسکدرز وجود دارند که در آن ها می توانید نیروهای فریلنسر با تجربه ای را در آن ها پیدا کنید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.