داستان های موفقیت کسب و کارها

تیم سازی چیست و چه اهمیتی برای کسب و کار دارد؟

تیم سازی فرآیند تبدیل گروهی از کارمندان منفرد به یک تیم منسجم است. گروهی متشکل از افراد سازمان یافته و با اهداف مشترک که برای تامین نیازهای مشتریان با یکدیگر همکاری می‎کنند.
در ادامه به انواع روش‌های موثر برای تیم سازی در سازمان می‎پردازیم.

تیم سازی برای کسب و کار

 

مفهوم تیم سازی

تیم سازی باعث ایجاد پیوندهای محکم‌تر بین اعضای یک گروه می‌شود. در این حالت هر کدام از اعضای تیم به یکدیگر و تفاوت‌های بین خود احترام می‌گذارند و اهداف و انتظارات مشترکی پیدا می‌کنند.

تیم سازی می تواند شامل تعامل روزانه‌ای باشد که کارمندان در هنگام کار با دیگر همکاران انجام می‌دهند. این شکل از تیم سازی به طور طبیعی و به دست خود افراد مشغول در سازمان شکل می‌گیرد و در صورتی که افراد برای تهیه مجموعه‌ای از هنجارهای تیم وقت بگذارد، می‌توان به عنوان مدیر به آن‌ها کمک هم کرد. تیم سازی همچنین می‌تواند شامل فعالیت‌ها و رویدادهای سازمان‌دهی شده توسط اعضای تیم باشد. این هنجارها به اعضای گروه کمک می کند تا بدانند چگونه در تیم خود و یا با سایر اعضای سازمان به درستی تعامل داشته باشند.

چارچوب‌هایی که از طریق تیم سازی تشکیل می‌شود، کارکنان را قادر می‌سازد تا کارها و اهداف سازمان را به طور موثرتری نسبت به یک گروه متشکل از کارمندان منفرد انجام دهند.

تیم سازی چگونه کار می کند؟

معمولا رهبر یا مدیر موفق، با تشکیل مجموعه‌ای از جلسات باعث می‌شود که کارمندان یکدیگر را بشناسند و روابط کاری منسجمی را ایجاد کنند.

در سازمان‌های بزرگ‌تر، کارمندان بخش توسعه می‌توانند جلسات تیم‌سازی را رهبری کنند. نیروهای منابع انسانی نیز می‌توانند در مدیریت جلسات تیم سازی نقش کلیدی و موثر داشته باشند. از طرفی با کمی تمرین می‌توان مدیران هر تیم را برای مدیریت جلسات تیم‌سازی آموزش داد.

اما تیم‌سازی با هدف رسیدن به یک تیم منسجم، همیشه نیاز به یک جلسه رسمی مدیریت شده ندارد. شما می‌توانید با ایجاد فعالیت‌ها و رویدادهای سرگرم‌کننده‌ای که اعضای تیم را درگیر کند، تیم‌های خود را بسازید.

 

 

ایده‌هایی برای فعالیت‌های گروهی با هدف تیم‌سازی

به عنوان مثال، می‌توانید با یک پیک نیک سازمانی شروع کنید و چند ساعتی از یک روز کاری را برای بازدید از یک پارک در اطراف شرکت اختصاص دهید. مقداری غذا تهیه کنید و به کارمندان پیشنهاد دهید با خود تنقلات و وسایل سرگرمی بیاورند. توجه کنید که این فعالیت‌ها نباید در روزهای تعطیل باشد. روزهای تعطیل برای کارمندان از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید این اوقات را هم به فعالیت‌های مربوط به شرکت اختصاص دهند. بهترین ساعات کاری زمانی است که ذهن کارمندان آماده وقت گذراندن در محیط کاری است.

هدف این است که شما و کارمندانتان دور هم جمع شوید و زمانی را با معاشرت در کنار هم بگذرانید. اما اگر کارمندان ناهار خود را به دفترهای شخصی خود ببرند تا به تنهایی غذا بخورند، می‌توان گفت که فرایند تیم سازی شکست خورده است.

همچنین می‌توانید فعالیت‌هایی که خود کارمندان برای تفریح انجام می‌دهند را حمایت مالی کنید. بازدید از یک مکان فرهنگی و تاریخی مثل موزه، غذا خوردن در رستوران، سفرهای کوتاه به حاشیه شهر، سینما و پینت بال. این فعالیت‌ها هزینه زیادی ندارند اما حمایت از آن تاثیر زیادی روی نزدیکی اعضای تیم و بهبود کار شما دارند. به طور کلی هر رویدادی که خارج یا داخل شرکت انجام شود و باعث نزدیکی اعضای تیم شود را می‌توان فرصتی برای تیم‌سازی در نظر گرفت.

تیم سازی کسب و کار

نکته: رویدادهایی که نیاز به آمادگی جسمانی بالا دارند، مانند کوه‌ نوردی، پیاده روی و ورزش‌های سنگین می تواند باعث گوشه‌گیری و جدا افتادن کارمندان با شرایط فیزیکی خاص شود. بنابراین، برای تیم سازی از فعالیت‌هایی استفاده کنید که همه افراد می‌توانند در آن شرکت کنند.

فراموش نکنید که بهترین فعالیت‌هایی که منجر به تیم سازی می‌شوند ارزان، سرگرم کننده و موثر هستند. نیازی به ذکر نیست که این فعالیت‌ها محلی و برگزاری آن‌ها آسان است.

همکاری با شرکت‌های خدماتی

اگر نمی‌توانید خودتان برای نیروهایتان چنین فعالیت‌هایی را تدارک ببینید می‌توانید از شرکت‌هایی که چنین خدماتی ارائه می‌دهند، قرارداد ببندید و این مسئولیت را برعهده آن‌ها بگذارید. این شرکت‌ها معمولا با مراکز تفریحی و گردشگری همکاری می‌کنند و می‌توانند برنامه‌های جذاب و مفرحی برای نیروهایتان تدارک ببینند.

نکته: این فعالیت‌ها اگر با توجه به شرایط اعضای تیم طراحی و تدوین شوند به مراتب بازده بهتری می‌دهند. اما حتی اگر به هر دلیلی نمی‌توانید این کار را انجام دهید از فعالیت‌هایی استفاده کنید که همه اعضای تیم از آن استقبال کنند.

این جلسات می تواند شامل گفتگو درباره مسائل غیرکاری، بازی و سرگرمی و ایده پردازی‌های گروهی باشد. نقش شرکت‌های خدماتی در این رویدادها، کمک به تیم‌سازی شما است. اطمینان حاصل کنید که این رویدادها در میان کارهای روزمره کارمندانتان ادغام شده باشد. در ادامه می‌توانید نتایج مثبت آن را خیلی زود در بین کارمندان ببینید.

سخن پایانی

تیم سازی فرایندی برای تقویت روابط بین اعضای یک گروه به منظور دستیابی به اهداف سازمان و از راه گسترش روحیه همکاری بین افراد است. فعالیت‌هایی که منجر به تیم سازی می‌شوند، می‌توانند به اندازه یک وعده غذایی مشترک بین مدیران و کارمندان غیررسمی و عادی باشند و یا به عنوان جلسه‌ای با رهبری یکی از کارمندان و به صورت رسمی برنامه‌ریزی شوند. فراموش نکنید که تیم‌های موفق می توانند بهره‌وری بسیار بالاتری نسبت به کارمندان موفق داشته باشند.

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.