داستان های موفقیت کسب و کارها

چگونه کارمندان باعث موفقیت یا شکست یک کسب و کار می شوند

یک کسب و کار، درست به اندازه موفقیت کارمندانش، موفق است و این موضوع در هر صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید، ثابت است. فرقی نمی‌کند که مدیر یک شرکت باشید یا یک فروشگاه خرده فروشی یا یک تجارت آنلاین. قوانین رهبری ثابت است. حتی شگفت‌انگیزترین کارمندان هم برای رسیدن به موفقیت، نیاز به هدایت و تشویق مدیران دارند. راهنمایی و هدایت مدیران برای حفظ فضای مثبت در محل کار، به جهت افزایش بهره‌وری کارمندان، امری بسیار مهم است.

کارمندان چگونه در موفقیت یک کسب و کار شریک هستند؟

آنها ماموریت شما را انجام می دهند. یکی از دلایل اهمیت بالای کارمندان برای موفقیت یک سازمان، این است که آنها کسانی هستند که مسئولیت مستقیم انجام ماموریت شما را برعهده دارند. به عنوان مثال، اگر ماموریت شما این است که ارتباط بین کسب و کارهای کوچک و متوسط را تسهیل کنید، مانند آنچه ما در هزاران انجام می‌دهیم، این کارمندان شما هستند که این خدمات خارق العاده را به مشتریان ارائه می دهند.

آنها دلیل حیات شرکت شما هستند. علاوه بر انجام ماموریت مدیران، کارمندان یک شرکت به معنای واقعی کلمه مایه حیات آن سازمان هستند. تمام سطوح شرکت شما توسط کارمندانتان اداره می‌شود. اگر برای آنها ارزش قائل نشوید، آنها هم برای شما یا شرکت شما ارزشی قائل نخواهند شد.

آنها ایجاد درآمد می کنند. علاوه بر موارد بالا، کارمندان دلیل اصلی درآمدزایی یک سازمان هستند. وقتی با کارمندان به درستی رفتار شود و به راهنمایی‌ها و ابزارهایی که نیاز دارند تجهیز شوند، می‌توانند ضمن کاهش هزینه‌ها به افزایش درآمد نیز کمک کنند.

آنها می‌توانند مشتریان شما را تحت تأثیر قرار دهند. یکی از مهمترین دلایل حیاتی بودن کارمندان راضی برای موفقیت شما، به عنوان یک سازمان، این است که آنها می‌توانند مشتریانتان را تحت تاثیر قرار دهند. مهم نیست که چه نوع شرکتی دارید، مشتریان به نظرات و دیدگاه‌های کارمندانتان، قبل از شروع به همکاری یا خرید از شما، اهمیت می‌دهند و آن‌ها را دنبال می‌کنند. دیدگاه‌هایی که ممکن است رو در رو بشنوند و یا در شبکه‌های اجتماعی از آن‌ها مطلع شوند. بنابراین اگر تعداد زیادی کارمند ناراضی دارید، دور از انتظار نیست که مشتریانتان هم به طور کلی دیدگاه منفی در مورد شرکت شما پیدا کنند.

6 روش برای هدایت و ایجاد انگیزه در کارمندان

1-از نقاط قوت همه استفاده کنید.

گالوپ یک آزمون ارزیابی قدرتمند برای کمک به رهبران کسب و کارها تهیه کرده است. بر اساس مجموع پاسخ‌های کارمندان در این نظرسنجی، استفاده کردن از نقاط قوت فردی همه کارمندان، باعث ایجاد یک محل کار باانگیزه‌تر و قوی‌تر می‌شود.

طبق این نظرسنجی، 40٪ کارمندان آمریکایی که مدیرانشان آن‌ها را نادیده می‌گرفتند، به صورت غیر مستقیم از کارشان جدا شدند و فقط 2٪ احساس می کردند که باید به کار ادامه دهند. همچنین 22٪ کارمندانی که بیشتر بازخورد منفی از مدیرانشان می‌گرفتند از فعالیت کردن دست برداشتند و فقط 45٪ کارمندان احساس تعامل با کار را داشتند.

گرچه هرگونه توجهی بهتر از عدم توجه است، اما توجه مثبت، مانند زمانی که کارفرما عمدتاً بر نقاط قوت کارمندان تمرکز دارد، از همه بهتر است. در این گروه (کسانی که از طرف مدیرانشان مورد توجه قرار گرفتند)، 61٪ از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی، احساس می‌کردند که با کار خود درگیر هستند و فقط 1٪ به طور غیرمستقیم از کار جدا شده‌اند.

اگر بخواهیم ساده و خلاصه بگوییم، تمرکز بر استعدادهای کارمندان، کیفیت نتیجه نهایی را افزایش می دهد. کارکنانی که اصولاً از نقاط قوت خود در محل کار استفاده می کنند، کمتر احساس استرس می کنند و از نظر جسمی و روحی از سلامت بیشتری برخوردار هستند. این امر، بهره‌وری آن‌ها را افزایش می‌دهد و همچنین، تعامل مثبت آن‌ها با مشتریان را تضمین می کند.

2-کارمندان را مسئول و موظف نگه دارید.

پاسخگو بودن می‌تواند یک ابزار مدیریتی بسیار مفید باشد، اما تنها در صورت ایجاد یک سیستم کارآمد و منطقی. اگر به یک کارمند بگویید که تنها پس از اقدامات خود در مورد عملکردش پاسخگو است، فقط او را مضطرب و احتمالا ناامید می کنید. از طرفی زمانی که او کار خود را انجام داده است، برای واکنش نشان دادن شما خیلی دیر شده است و تاثیری بر عملکرد او و نتیجه نهایی ندارد.

در حالی که، اگر انتظارات دقیق خود را زودتر از موعد بیان کنید، هر یک از اعضای تیم شما استاندارد مسئولیتی که برعهده آن‌هاست را درک می‌کنند. وقتی آن‌ها دقیقاً بدانند که قرار است چه کاری انجام دهند، می توانید مطمئن باشید که خودشان بهترین روش برای انجام آن کار را پیدا خواهند کرد.

یکی از راه‌های کمک به کارمندان در درک موقعیت خود، پیگیری زمانی مداوم است. در این حالت، زمانی که ساعات کاری کارمندانتان را مشاهده می‌کنید، ممکن است از ساعات کمتری که افراد برای انجام وظایفشان ثبت کردند یا حتی در برخی موارد، از تعداد کسانی که دیگر اضافه کاری‌هایشان را ثبت نمی‌کنند تا شما را خوشحال کنند، متعجب شوید.

پرداخت نکردن بهای دقیق زمانی که کارمندان برای کارشان صرف کردند، نه تنها کاری اشتباه است، بلکه در واقع خلاف قانون است. با اجرای یک سیستم خودکار، شما مجبور نیستید کاری بکنید که کارمندانتان احساس کنند شما هر لحظه در حال تماشای آن‌ها هستید و باید از ترس شما کارشان را انجام دهند؛ در این سیستم می‌توانید با بررسی زمانی که تیم به انجام کارها اختصاص می‌دهد و اینکه چه جاهایی می‌توان زمان را بهتر هزینه کرد، کارایی کلی تیم را بهبود بخشید.

3-درهای بیان نظرات، انتقادات و پیشنهادات را برای آن‌ها باز بگذارید.

بخش عمده‌ای از ایجاد یک تیم موفق، باز گذاشتن درهای بیان نظرات است. کارمندان باید بدانند که می‌توانند آنچه در ذهنشان هست را به زبان بیاورند.

اگر کسی از هم تیمی‌های خود عقب افتاده است، زودتر با او صحبت کنید. این باعث می شود که وقتی زمان گزارش‌دهی‌های دوره‌ای می‌رسد او مضطرب و سرخورده نشود. از طرف دیگر، اگر کسی کار شگفت انگیزی را در پروژه انجام داده است یا در بعضی از کارها پیشرفت چشمگیری داشته است، به او اطلاع دهید. در غیر این صورت آنها چگونه بفهمند که کارشان را به خوبی انجام می‌دهند؟

شفافیت و آغوش باز در مواجهه با نظرات کارمندان، سهم بسیار مهم شما در مدیریت تیم است. کارمندان باید جایی را داشته باشند که با خیال راحت و با احترام کامل بتوانند افکار و نگرانی‌هایشان را بیان کنند. وقتی از آنها می‌شنوید که چه چیزی به خوبی پیش می رود و چه عواملی ممکن است نیاز به تغییر داشته باشند، درک بهتری از عملکرد کلی کسب و کارتان پیدا می‌کنید.

4-الگوی کارمندانتان باشید.

در نهایت، اگر می‌خواهید یک محل کار پرشور و با انگیزه، که در آن کارمندانتان خوشحال و خلاق هستند را به وجود بیاورید، خودتان الگو باشید. طبق گفته وب‌سایت Talent Manager and HR، اعمال افراد، صدای بلندتری نسبت به کلمات آن‌ها دارد. بنابراین، اگر می خواهید شرکتی بسازید که موفقیت‌هایی چون خدمات عالی به مشتریان، دلسوزی کارمندان نسبت به کارشان، پیشرفت، توسعه و غیره را به دست آورد، باید همان صفاتی که برای کارمندانتان می‌خواهید را برای آن‌ها به نمایش بگذارید. اگر اینگونه نباشد، شما در نهایت شرکتی را ایجاد کرده‌اید که دقیقاً برعکس آنچه در نظر داشتید، فعالیت می‌کند.

5-رشد کارمندانتان را ارزیابی کنید.

ارزیابی رشد کارکنان به طور مداوم و دوره ای، به کارمندان کمک می کند میزان رشد خود را ببینند. به این شکل که آنها می توانند با گذشت زمان، از پیشرفت خود در کار احساس خوبی داشته باشند. همچنین به آنها کمک می کند تا اهداف جدیدی برای خود تعیین کنند و انرژی موجود در شرکت را بالا نگه دارند. پاداش دادن به کارمندانی که عملکرد بالایی از خود نشان داده اند بقیه را بر آن می دارد تا به تلاش خود در دوره جدید بیافزایند. جذب کارمندان موثر و باتجربه که کارشان را بدون نقص انجام می دهند خیلی وقت ها کار سخت و زمانبری است؛ پس بهتر است نیروهای مستعد را جذب کنید و به گونه ای آن ها را پرورش دهید که تبدیل به کارمندی باتجربه و موفق شوند و به نفع کل شرکت باشند. ارزیابی رشد کارمندان نشان دهنده پتانسیلی است که آنها برای پیشرفت و رهبری یک تیم در آینده دارند.

6-یک محیط شاد ایجاد کنید.

هنگامی که افراد با روحیه ای خوش کارهای خود را انجام می دهند، روحیه باقی کارمندان نیز افزایش می یابد. کارمندانی که انگیزه لازم برای انجام کار را ندارند، می توانند بخش بزرگی از کار را نابود کنند. ایجاد یک محیط کار مثبت و پرانرژی برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است. با پاداش دادن به کارمندان با انگیزه در جلسات گروهی، یک فرهنگ سازمانی مثبت و قوی را در شرکت ترویج دهید. سازمان های با فرهنگ سازمانی مثبت و قوی همچنین می توانند نیروهای با استعداد و قوی را به راحتی جذب کنند؛ زیرا کارمندان در چنین فضایی احساس شاد بودن می کنند و برای رسیدن به اهداف خود بیشتر تلاش می کند.

سخن پایانی

درست است که مشتریان کلید مشکل‌گشای کسب و کار شما هستند، اما مهم‌ترین مسئله یک مدیر موفق، کارمندان تحت نظر او هستند. مسئولیت شما علاوه بر هر آنچه که یک رهبر باید انجام دهد، حمایت و هدایت کارمندانتان است. تا زمانی که کارمندان یک شرکت از کاری که انجام می‌دهند و محیطی که در آن کار می‌کنند، راضی باشند و تحت فشار و اضطراب دائمی قرار نگیرند، هر سدی که پیش روی کسب و کارتان به وجود بیاید را می‌توانید از بین ببرید.

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.