آموزش و تکنولوژی

کسب و کار کوچک چیست؟

بسته به اینکه در چه صنعتی فعالیت می‌کنید، کسب و کارهای کوچک را می توان مشاغلی با تعداد کارمندان زیر 50 نفر و یا زیر 100 نفر تعریف کرد. این کسب و کارها معمولا مالکیت خصوصی دارند و یا زیر مجموعه یک شرکت بزرگ‌تر هستند و با آن‌ها همکاری می‌کنند.

فقط در ایالات متحده 28 میلیون کسب و کار کوچک وجود دارند که 99.7% از کل کسب و کارهای این کشور را دربرمی‌گیرند.

بنا بر آمار مرکز ملی آمار در سال 1390، کسب و کارهای کوچک در ایران بیش از 95 درصد از کل کسب و کارهای فعال در بازار را تشکیل می‌دهند. البته این آمار در سال 1400 تغییر پیدا می کند و بعد از انتشار آمار جدید این مقاله با ارقام جدید آپدیت می‌شود.

تعریف کسب و کار کوچک

کسب و کارهای کوچک عبارت‌اند از خرده فروشی‌ها، شرکت‌ها و بازرگانی‌هایی که تعداد کارمندان کمتری دارند (به طور میانگین کمتر از 100 نفر، اما به نسبت حوزه فعالیت این عدد متغیر است) و همچنین میزان درآمد سالانه کمتر نسبت به کسب و کارهای بزرگ. عدد دقیقی از میزان درآمد سالانه برای کسب و کارهای کوچک در ایران وجود ندارد.

انواع کسب و کارهای کوچک

در کشورهای مختلف و بنا بر نظام اقتصادی هر کدام، کسب و کارهای مختلفی تحت عنوان کسب و کار کوچک فعالیت می کنند. این کسب و کارها شامل: خواربار فروشی، نانوایی، میوه و سبزی فروشی، فروشگاه های پوشاک، دفاتر وکالت و حسابداری، کافه و رستوران، کسب و کارهای آنلاین خصوصی و… می‌شود.

تاریخچه کسب و کارهای کوچک

پس از انقلاب صنعتی، فضای کسب و کارها به طور عمده در دستان سازمان‌های بزرگ بود. در این فضا تعدادی از کارمندان این سازمان‌ها که شرایط را برای پیاده سازی ایده‌های خلاقانه و نوآورانه مساعد نمی‌دیدند، از کار در این مجموعه ها استعفا دادند و با شعار “کوچک زیباست” شروع به راه اندازی کسب و کارهای کوچک کردند.

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.