همه چیز درباره مارکتینگ و بازاریابی

UI چیست و چه اهمیتی دارد؟

روزانه میلیون ها نفر در سراسر جهان برای انجام کارهای روزمره خود با اینترنت سر و کار دارند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید حتما می دانید که طراحی رابط کاربری یک وبسایت به چه میزان اهمیت دارد. راحتی استفاده و برقراری ارتباط با وبسایت و سرعت بارگذاری آن، از مواردی است که می تواند باعث اعتماد شما به یک وبسایت شود.

طراحی رابط کاربری (یا UI) طی چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است و به عنوان یکی از زمینه های خلاقانه، ابتکاری و مهیج در عرصه فناوری شکوفا شده است. اگرچه ممکن است عنوان شغلی “طراح UI” را مشاهده کنید، ممکن است از خود بپرسید: رابط کاربری چیست و چرا اهمیت دارد؟

رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری (UI)، پیوند بین کاربران و وب سایت شماست. این رابط شامل عناصر اصلی طراحی است که باید وجود داشته باشد تا کاربر بتواند در سایت شما پیمایش کند و تصمیم بگیرد. این رابط همیشه در حال پیشرفت بین شخص و سرویسی است که وی از آن استفاده می کند. رابط کاربری شامل نحوه تعامل وب سایت شما با کاربران، طراحی کلی وبسایت و نحوه ارائه اطلاعات به کاربران است. در رابط کاربری همه چیز در مورد ساختار، پیش بینی نیازهای کاربر و تعامل با آن ها است. این بلوک های اساسی در ابتدای راه اندازی وبسایت و قبل از اینکه آن را در دسترس عموم قرار دهید باید بررسی شوند و توسط کارشناس طراح سایت، طراحی شوند. دلیل این کار این است که اگر در ابتدای کار طراحی سایت مشکلی اساسی داشته باشید، فرایند اصلاح و تغییر آن بسیار زمان بر خواهد بود.

پس هر آنچه که در یک وبسایت می بینید، اعم از رنگ ها و هویت بصری سایت، جای عکس ها و متن ها، دکمه ها، نوار پیمایش، دسته بندی های اصلی و فرعی و دیگر المان های بصری را کارشناس طراحی سایت در زمان طراحی رابط کاربری انجام می دهد.

 

 

آیا واقعا طراحی رابط کاربری اهمیت دارد؟

پاسخ کوتاه بله است! طراحی UI آخرین ترندی است که در عصر دیجیتال مارکتینگ ظاهر شده است.
فقط تصور کنید که وارد موتور جستجو می شوید و برای یافتن موضوعی جستجو می کنید. حال شما به یک وب سایت یا اپلیکیشن مراجعه کردید و اطلاعات را پیدا کردید؛ اما نه به آن شکلی که انتظار داشتید. در این حالت شما یک تجربه ناخوشایند در آن وب سایت یا اپلیکیشن داشتید و احتمال کمی وجود دارد که دوباره به آن سایت مراجعه نمایید. پس یکی از دلایل اهمیت طراحی رابط کاربری این است که اگر به خوبی پاسخگوی نیازهای کاربران باشد می تواند آن ها را دوباره و دوباره به سایت شما برگرداند.

به طور خلاصه رابط کاربری یک وبسایت به دلایل زیر اهمیت دارد:

1- یک رابط کاربری بی نقص، توصیف کاملی از ویژگی ها و خدمات کسب و کار را ارائه می دهد. همچنین باعث افزایش وفاداری بازدیدکنندگان و افزایش رضایت کاربر می شود.

2- یک رابط کاربری خوب به افزایش میزان اعتماد مشتری به سازمان کمک می کند. از طرفی یک رابط کاربری نامناسب و نامعقول ممکن است شما را مجبور به سرمایه گذاری دوباره برای بازطراحی سایت مجبور کند.

3- اطمینان حاصل کنید که طراحی رابط کاربری شما بازدید کنندگان را گیج نخواهد کرد.

4- تعامل با کاربر.برای مثال، فرض کنید بر روی گزینه “درباره ما” در صفحه وب خود کلیک کرده اید. اگر این دکمه تغییر رنگ دهد به نحوی با کاربر تعامل ایجاد می کند. همین کار کوچک باعث یک اقدام مفید برای تجربه بهتر کاربر در سایت خواهد بود.

5- یک رابط کاربری بهینه سازی شده، تجربه ای روان از صفحه وب یا اپلیکیشن به بازدید کننده شما می دهد. اگر کاربر در هنگام تعامل با تاخیر مواجه شود یا هنگام بارگیری صفحه کند شود، می تواند تاثیر منفی برای بازگشت به وب سایت یا اپلیکیشن شما در کاربر ایجاد کند.

6- مزیت رقابتی. طراحی رابط کاربری سایت و اپلیکیشن شما می تواند به راحتی تبدیل به یک مزیت رقابتی بین شما و رقبایتان شود.

سخن پایانی

طراحی رابط کاربری یکی از مسائلی است که می تواند به راحتی یک کسب و کار آنلاین را بر سر زبان ها یا از چشم کاربران بیندازد. کار طراحی سایت با اینکه بخش جدیدی در عرصه فناوری به حساب می آید، اما دانشی پیچیده از هر دو سمت فنی و هنری نیاز دارد.

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.