معرفی بانوان موفق

یاسمن مویدی، کارآفرین دنیای تاریک

«هر شکستی که خورده ام، باعث قوی تر شدن من شده است؛ و مسلماً شکست برای همه است؛ اما باید با ناتوانی های خود بجنگیم و با تلاش از رسیدن به خواسته های مان ناامید نشویم».
این جمله از یاسمن مؤیدی است؛ دختر شاه پریونی که در این مطلب با او آشنا می شوید. به این دلیل یاسمن بانوی کارآفرین خوانده می شود که برای آدم هایی که دنیای شان به روشنی ما نیست کارآفرینی کرده است. یاسمن مؤیدی عضو هیئت رئیسه چندین مجموعه و مؤسسه و انجمن ملی و بین المللی است و بیش از ۴۵سال است که در امور خیریه فعالیت می کند.
یاسمن تحصیلات دانشگاهی خود را در شهر “بوردوی فرانسه” به پایان رساند و توانست با الهام گرفتن از خط “برای یا بریل” و روش کدگذاری، رشته ‌ای ورزشی ابداع کند که نام آن را “برای تونیک” گذاشت. او مهم‌ترین هدف خود از اختراع این رشته ی ورزشی را شاد کردن و خنداندن همه مردم به ویژه ناتوانان جسمی و بیماران می داند. او این رشته ورزشی را ابتدا سال 1387 در فرانسه به ثبت رساند و پس از آموزش دادن این ورزش در بسیاری از شهرهای کشور فرانسه، سال 1391 به ایران آورد و سال 1392 آن را به شکل انجمنی زیرمجموعه ی فدراسیون ورزش های همگانی ثبت کرد.
هدیه یاسمن به نابینایان این است که حتی برای ساعتی هم که شده معلولیت خود را فراموش کنند، در کنار ورزشکاران حرفه ای بایستند و حرکات ورزشی را با تمام جزئیات انجام دهند. این روش در حال حاضر، نه تنها در ایران که در فرانسه نیز به نام این بانوی ایرانی ثبت شده است. او در این باره می گوید: «هدفم این است که ورزش ابتکاری “برای تونیک” را به عنوان ابتکار زن ایرانی در دنیا مطرح کنم و لبخند را بر لبان کودکان نابینا و معلول بنشانم».
“برای تونیک” به فرد نابینا این امکان را می دهد که کارهای روزمره خود را با سهولت و سرعت و تعادل بیشتری انجام دهد. به گفته یاسمن “برای تونیک” با بهره گیری از کاراکترهای خواندنی و نوشتنیِ خط ویژه ی نابینایان و تلفیق آن ها با ورزش های حرکتی، مجموعه ی متنوعی را برای تمرین های روزانه ورزشی به وجود آورده است.
اما چه چیزی یاسمن قصه ی ما را بر آن داشت تا به فکر خلق چنین چیزی بیفتد؟ خودش می گوید:«وقتی مشکل نابینایان را برای فراگیری ورزش یا انجام کاری می دیدم انگیزه ام برای ابداع روشی آسان و مناسب برای انجام تمرین ها بیشتر شد. در باشگاه هر ورزشکار نابینا نیاز به یک مربی بینا داشت. به دلیل عشق و علاقه ای که به کار خیر و انسان دوستی داشتم بدون چشم داشت مادی، کلاس های ویژه ی معلولان و نابینایان کودک و نوجوانان استثنایی دایر کردم. ورزشکاران نابینا مجبور بودند دست های شان را روی پاهای مربیان بگذارند و مسیر، جهت و نحوه ی حرکات را آموزش ببینند».
همه ی این ها یاسمن را بر آن می دارد که خود دست به اقدام بزند. به طور مرتب به یک مرکز ویژه نابینایان در پاریس،”ولانتن هویی”، که مؤسسه مطرحی در اروپا است، رفت و آمد می کند و خط “بریل” را می آموزد. حاصل یادگیری خود از خط بریل را با تجربه ای که در طول سال ها فعالیت ورزشی، طراحی حرکتی وکارآفرینی برای افراد معلول داشته تلفیق می کند و”برای تونیک” را پدید می آورد. یاسمن با الهام از نام “لویی بریل”، خالق خط نابینایان، نام ورزش ابداعی خود را “برای تونیک” گذاشت.
“برای تونیک” نتیجه ی ۳۵سال تلاش و کار نیک و تجربه اندوزی اوست؛ تجربه ای نیک که باعث کارآفرینی از طریق تلفیق قوانین حرکات تننوازی یا ماساژ با کاراکترهای خط “بریل” شده است.
افزون بر آنچه از تلاش های دختر شاه پریون گفتیم، او بنیان‌گذار ورزش ایروبیک در ایران هم هست. او مجموعه تحتمدیریتاش را موفق ترین مجموعه ورزشی بخش خصوصی می داند و برای اثبات گفته هایش به این جمله بسنده می کند: «هزاران نفر از مربیان ورزش های همگانی، آمادگی جسمانی و ایروبیک، نخستین دوره های مربی گری را با من گذرانده اند».


او معتقد است این ورزش می تواند عاملی برای ایجاد صلح و دوستی میان ملت ها قلمداد شود. یاسمن برای تحقق این هدف آستین بالا زده و انجمنی با عنوان “دوستی ایران و فرانسه” در فرانسه تأسیس کرده است تا صلح و دوستی را میان ایران و کشورهای فرانسوی زبان گسترش دهد.
دختر شاه پریون ما آرزو دارد، “برای ‌تونیک” فدراسیونی مستقل داشته باشد. او سال ها در امور نیکوکاری فعال بوده است و بخش زیادی از ثروتش را در راه کمک به نیازمندان صرف کرده است.
یاسمن مؤیدی در سال ۱۳۹۴ جزو ۱۰ بانوی برتر کارآفرین کشور قرارگرفت و از معاون ریاست جمهوری نشان مخصوص دریافت کرد. مجموعه ای که او مدیر آن است تاکنون برای ۴۰۰۰ بانو شغل ایجاد کرده است.

 

یاشار ظروفی مدیر محتوا

رایگان کسب و کارت رو آنلاین کن.

اگر صاحب یک کسب و کار B2B یا عمده‌فروشی هستید، می‌توانید در هزاران محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشید.

برای خرید یا فروش عمده محصولات تجاری و صنعتی، دکمه زیر را لمس کنید و وارد سایت هزاران شوید.